اخیرا خبری با مضمون قفل شدن خودکار گوشی های شیائومی در ایران، سوریه، سودان، کوبا و کره شمالی به دلیل رعایت تحریم های آمریکا منتشر شد. این خبر در این مدت آنچنان وایرال و منتشر شد که تقریبا همه ی کاربران ایرانیِ این برند تلفن همراه، نگران آینده دستگاه های خود و این برند پرفروش شدند. در نهایت در روز یکشنبه سخنگوی شیائومی در وبسایت گلوبال تیمز به این شایعات پایان داد.

این خبر برای اولین بار در یکی از شبکه های اجتماعی کوبا توسط کاربری ناشناس منتشر شد و در همان ساعات اولیه، عده ای این خبر را به کلی تکذیب کردند. پیگیری و نگرانی کاربران ایرانی به نقطه ای رسید که سخنگوی اتحادیه تلفن همراه، طی اطلاعیه ای به این خبر واکنش نشان داد.

اطلاعیه اتحادیه تلفن همراه در مورد مسدود شدن گوشی های شیائومی در ایران

بر اساس تحقیقات انجام شده، مسدود شدن گوشی های شیائومی در کشور های ذکر شده، فقط مربوط به گوشی هایی است که بصورت مستقیم از اروپا به این کشور ها صادر شده اند. طبق بند ۱۴.۲ مقررات خروجی کالا در قوانین شرکت شیائومی، دستگاه هایی که از کارگزاری ها و مبادی های فروش اروپایی بفروش میرسند، نباید به کشور هایی که در لیست تحریم قرار دارند صادر شوند. این در حالی است که تقریبا همه ی گوشی های شیائومی موجود در ایران از مبدا دوبی به ایران وارد می شوند. یعنی پارت نامبر این کالا ها جز مواردی که شامل بند ۱۴.۲ مقررات خروج کالا می باشند، نیست و بنابراین هیچ خطری کاربران ایرانی را تهدید نمی کند.

اطلاعیه رسمی شیائومی در مورد قفل شدن گوشی های شیائومی در برخی کشور ها

به نقل از وبسایت گلوبال تیمز، سخنگوی شیائومی در روز یکشنبه رسما اعلام کرد که قفل شدن گوشی ها در برخی از کشور ها بصورت موقت و فقط برای جلوگیری از قاچاق و محافظت از حقوق کاربران انجام شده است.

xiaomi_lock
اطلاعیه شیائومی در مورد قفل شدن گوشی

سخنگوی شیائومی همچنین در ادامه اعلام کرده است که مسدود سازی طبق سیاست های داخلی شیائومی ست و هیچ ارتیاطی با کشور هایی که در لیست تحریم ایالت های متحده هستند، ندارد و صرفا مربوط به مناطقی ست که شیائومی بصورت رسمی در آن محل فعالیت ندارد. در حال حاضر با توجه به اینکه تحقیقات به نتایج قابل توجهی رسیده اند، گوشی های آسیب دیده، در حال باز شدن هستند و همچنان قابل استفاده اند.

قفل شدن گوشی شیائومی در ایران

تاکنون هیچ موردی از قفل شدن گوشی شیائومی در ایران گزارش نشده و باتوجه به اطلاعیه های منتشر شده، احتمالا با چنین موردی مواجه نخواهیم شد. مگر مواردی که دستگاه بصورت قاچاق یا مسافری به کشور وارد شده باشد که باتوجه به طرح رجیستری تلفن همراه، چنین مواردی بسیار اندک است و جای نگرانی نیست. برای مشاهده اخبار تکنولوژی و بررسی تخصصی تلفن های همراه، کارمامگ را دنبال کنید. کارن تجارت در تمامی مراحل خرید همراه شماست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *